Горивна помпа

Горивна помпа
Причини за повреда на горивните помпи. Горивната помпа е отговорна за осигуряването на постъпване на гориво от резервоара за газ в двигателя. Тоест тя е важна част от всяка кола, независимо дали е бензинова или дизелова. И по силата на отговорната си роля изисква също толкова отговорно отношение към себе си. Как да идентифицираме неизправностите в работата на горивната помпа и до какви последствия могат да доведат? Горивна помпа. При първите подозрения за проблеми в работата на горивния модул като цяло и в частност на горивната помпа, препоръчваме да посетите добър автосервиз. За да идентифицирате и отстраните възможни неизправности. И тъй като повредата на тази част, като правило, по принцип не ви позволява да отидете никъде. По-добре е периодично да се свързвате със специалисти за навременна диагностика на възможни проблеми.
Причини за повреда на горивна помпа
Причините за повреда на горивните помпи могат да бъдат сведени до няколко основни групи. Замърсяване в резервоара на автомобила. Техните източници могат да бъдат различни, от нискокачествено гориво до корозия на самия резервоар. Обаче, с разпространението на пластмасовите резервоари, последната причина остава актуална само за по-старите модели автомобили. Всички остатъци рано или късно навлизат в помпата заедно с горивото и, натрупвайки се, допринасят за нейната повреда. Падане на налягането в горивната система. Причините за това явление отново могат да бъдат различни. Например проблеми с херметичността на горивната система, но състоянието на горивната помпа се влияе негативно предимно от запушване на горивния филтър. Поради намаляване на пропускателната способност, помпата трябва да „изпомпва“ гориво в режим на повишено натоварване и нейният експлоатационен живот е значително намален.
Проблеми с електрическото окабеляване
Повечето съвременни горивни помпи се управляват от електрическо реле. Ако някъде в електрическата верига, която го захранва, контактът е прекъснат, проводниците са окислени, релето не може да работи нормално. Подаването на гориво спира – и колата не може да се движи. Прегряване. Основната му причина е хронично ниско ниво на гориво в резервоара, както при бензиновите, така и при дизеловите двигатели. Факт е, че горивото за него действа като вид охлаждаща течност и смазка. И когато няма достатъчно бензин или дизелово гориво. Вместо тях помпата започва да улавя въздух и буквално да работи за износване, прегряване и счупване рано или късно. Някои автомобилни ентусиасти, изправени пред необходимостта да заменят горивния модул или горивната помпа като един от най-важните му компоненти, се стремят да спестят пари и да намерят възможно най-евтините аналози.
Течове на гориво
Използването на нискокачествен горивен модул може да доведе до повреда или неправилна работа на оборудването му. Например до блокиране на сензора за ниво на горивото и в резултат на това неправилно изчисляване на разстоянието до зареждане с гориво. Дисплеят показва неправилна информация за резерва на мощност или неправилна работа на индикатора за ниско ниво на гориво. Лампичката светва, когато нивото на горивото е достатъчно или не се включва, когато резервоарът е почти празен. Течове на гориво. Причината за тях може да е ниската дебелина на пластмасовите стени на горивния модул. Наличието на невидими за окото механични повреди, а следствието е в най-добрия случай миризмата на гориво в кабината, а в най-лошия – наистина опасни ситуации. Неправилна работа на горивната помпа или датчика за нивото на горивото поради неправилно монтирани тапи или липсата им. В тази връзка нивото на горивото не се показва или двигателят не стартира.