функция на акумулатора

Функция на акумулатора

Функция на акумулатора. Основната функция на акумулатора е да доставя електричество към запалителните свещи за стартиране на двигателя. Акумулаторът е електрохимично устройство, то не съхранява електрическа енергия. А я произвежда в резултат на реакцията на химични елементи. Два различни метала под формата на плочи се поставят в кисела среда. При свързване на консуматори на електричество възниква потенциална разлика между плочите и се генерира електрически ток. Количеството електричество, което акумулатора произвежда, е ограничено. Работи и като стабилизатор на напрежението и допълнителен източник на захранване за електрически уреди при изключен двигател. Двигателят не работи. Доставя електрически ток към светлини, радиостанции и други електрически системи. Двигателят стартира. Електрически ток от батерията се подава към запалителните свещи за стартиране на двигателя. Батерията действа като стабилизатор на напрежението, когато алтернаторът произвежда повече напрежение от необходимото.

Батерийно устройство

В случай, че генераторът не успее да се справи с натоварването. Батерията компенсира липсата на напрежение и се използва като алтернативен източник на захранване. Корпус – контейнер, в който са разположени всички батерийни клетки. Основно тялото е изработено от топлоустойчив и удароустойчив полипропилен. Понякога кутията е полупрозрачна, за да се провери нивото на електролита, без да се отстранява капакът и вентилационните капачки. Капак – затваря горната част на кутията. Има изходи за клеми, вентилационни отвори за изпускане на газове и поддръжка на акумулатора. Проверка на електролита и добавяне на вода.
Плочи – токът се създава от реакцията на химичните елементи на плочите от два вида: положителни и отрицателни. Метал под формата на паста се нанася върху рамката на решетката. За да се получи напрежение с желаната стойност, няколко решетки с различна полярност се монтират последователно. Решетките са разделени със сепаратори. Положителните пластини са изработени от оловен диоксид и са тъмнокафяви на цвят. Отрицателните пластини са изработени от чисто поресто олово, наричано още гъбесто олово и са сиви на цвят.

Устройство на акумулатора

Разделители – тънки порести изолатори, които пасват между решетките на положителните и отрицателните плочи. Разделителите предотвратяват допира на решетките, като по този начин предотвратяват късо съединение. Сепараторите са изработени от хартия с полимерно покритие, порест каучук, фибростъкло или разпенена пластмаса. Клетки или банки. Плочите и разделителите образуват клетка, която е 2,1 волтова батерия. Клетките се наричат ​​още банки. Батериите обикновено съдържат 4 положителни и 5 отрицателни пластини на клетка, но някои по-нови батерии имат същия брой пластини. 12-волтова батерия има 6 клетки, свързани последователно, които произвеждат 6 × 2,1 = 12,6 волта. Терминали – металните клеми са разположени на капака на корпуса. Те са свързани към кабели, които свързват акумулатора през положителния полюс към електрическата система на автомобила и към масата през отрицателния. Електролит – плочите се поставят в електролит – смес от сярна киселина и дестилирана вода. Напълно заредена батерия ще съдържа около 36% киселина и 64% вода. Електролитните вещества реагират химически с активните вещества на плочите, като по този начин създават електрически ток.

Срок на експлоатация и цикли на зареждане-разреждане

По време на изхвърлянето количеството на сярна киселина в разтвора намалява и водата се увеличава. При зареждане количеството сярна киселина се възстановява до предишното си ниво. Батериите, произведени в различни страни, се различават по разположението на положителните и отрицателните клеми. Ако инсталирате акумулатор с обратни клеми, можете да повредите акумулатора и електрическите системи на автомобила. Животът на акумулатора се определя от броя цикли на зареждане-разреждане, а не от времето. Този индикатор зависи от условията на работа, колкото по-дълбоко е разредена батерията, толкова по-малко цикли е възможно да се възпроизведе. Дадени са характеристиките на циклите заряд-разряд, докато се запази 60% от първоначалния капацитет. Например, производителят дава брой цикли от 600 при 60% разреждане. Това означава, че след 600 идеални цикъла зареждане-разреждане, полезният капацитет на батерията ще бъде 60% от първоначалния. При такава загуба на капацитет вече се препоръчва да го смените.

Характеристики на работа на батерията през зимата

Когато работи на празен ход през зимата, например в задръстване, бързо се разрежда. Фарове, вентилатори, размразители поемат повече ток, отколкото произвежда генератора. Следователно за 30 минути в задръстване ви трябват 20 минути шофиране, за да презаредите батерията.
Признаци за лоша батерия. Преждевременно изчерпване на електролита. Това означава, че плочите са сулфатирани и по време на зареждане водата в електролита се превръща в отделни газове водород и кислород. Прекомерна корозия на кабелите или връзките на батерията. Корозията е по-вероятна, ако батерията е сулфатирана. Докато батерията се зарежда, киселинните изпарения се изхвърлят от вентилационните отвори и се отлагат върху кабелите на акумулатора, понякога в отделението под него. Двигателят работи по-бавно от нормалното. Когато капацитетът на акумулатора намалее поради износване или повреда, той не може да осигури необходимия ток за стартиране на двигателя. Особено при студено време.

Причини за повреда на акумулатора

Нивото на електролита е намалено поради течове в кутията, излишна мощност по време на зареждане или рядко обслужване – рядко се долива вода. Вибрация. Батерията се държи на място от допълнителни стойки, които предотвратяват вибрациите. Прекомерната вибрация разхлабва връзките и поврежда корпуса и вътрешните компоненти. Пълен цикъл на зареждане-разреждане. Акумулаторът не трябва да се оставя да се разреди напълно. Повтарящите се цикли на пълно разреждане и пълно зареждане на батерията водят до загуба на активни вещества от положителната пластина и намаляват живота му. Корозия. Електролитни пари и кондензат от отделяне на газ от електролита води до корозия на проводниците, клемите и връзките на батерията. Корозията увеличава електрическото съпротивление, създава утечка на ток и намалява ефективността на зареждане. Презареждане. При презареждане се образуват газови мехурчета и батерията може да „кипи“. Образуването на газ намалява количеството на активните вещества в плочите и допринася за бързата консумация на вода. В този случай се отделя топлина, която деформира плочите. Висока температура. Топлината от презареждането или от двигателя намалява живота на акумулатора.