стоманени въжета

Стоманени въжета

Стоманените въжета са разработени за първи път за планински лифтове през 1830 г. Към днешна дата въжето се използва в различни видове работа и е неразделна част от много видове специално оборудване, асансьори и други механизми. Стоманеното въже е сложно механично устройство, което е прикрепено към подемник или кран и е оборудвано с куки, скоби или въртящи се задвижвания за преместване на товари. Стоманени въжета. Състои се от няколко жици, събрани в нишки и положени в спирала около централна част, наречена сърцевина стомана или влакно. Диаметърът на жицата може да бъде различен, но винаги малък. Предимствата на стоманените въжета са безшумна и плавна работа при всяка скорост, надеждност, гъвкавост във всички посоки, намалено динамично натоварване при спускане и спиране. Днес стоманените въжета се използват в кранове и асансьори, за пренос на механична енергия, като опора или опън за кули, за превоз на стоки по въздух.

Стоманени въжета

Стоманените въжета са незаменими при почистване на мини, такелаж и гмуркане, в инструменти и механизми. За закрепване на предмети на кораб, като влекачи и швартови въжета. С тяхна помощ се извършва монтаж на мачти и антени, електропреносни и комуникационни линии, бетонна армировка и създаване на товароподемни устройства. Въжетата са разделени на няколко вида. За превоз на хора и товари. Форма на напречното сечение, плоска и кръгла. Според формата на напречното сечение на нишките – кръгли и триъгълни. Според вида на нишката. Еднонишкова, тринишкова, петнишкова, шестнишкова, осемнишкова, осемнадесетнишкова и затворена конструкция със слоеве, навити под различни ъгли. Според вида на покритието на въжето – голо или в полимерна обвивка. Според вида на покритието на телта. Без покритие или с покритие за различни условия агресивна или неагресивна среда. По посока на слагането – едностранни, кръстовидни, комбинирани. Според степента на равновесие – изправени при разплитане се изправят и неизправени не се изправят.

Критерии за избор

По броя на слоевете – еднослойни, с два слоя тел около центъра, уплътнени със същия диаметър на материала във вътрешния слой. По вид на сърцевината – метал двойно положено въже от 6-7 телени нишки. Органичен азбест, вискоза, лавсан, найлон, полипропилен, полиетилен, памучна прежда, сизал, манила, коноп, комбиниране на няколко материала в състава. Когато избирате въже, трябва да започнете от задачите, пред които е изправен купувачът. За какво ще се използва това въже и какви товари ще трябва да издържи? Елементи с просто единично полагане могат да се използват там, където е необходима повишена твърдост. Това са огради, мълниезащитни кабели на електропроводи с високо напрежение. Изработени в съответствие с GOST 3064-80, 3063-80, 3062-80. Елементите с подсилено двойно полагане са по-добри от тези, описани по-горе, съответно и издържат на натоварвания дори повече. Такива въжета могат да се използват в агресивна среда, със значително абразивно износване и крайни натоварвания.

Правила за работа

При интензивна работа на открито трябва да се използват въжета с по-висока структурна здравина – например тип LK-R и LK-O. Поради устойчивостта на абразия, тези въжета са много популярни в строителството. Произведено в съответствие с 2688-80, 14954-80, 3077-80, 3066-80, 3083-80. Елементите от типа LK-Z не могат да бъдат изложени на агресивна среда, жицата лесно се корозира. Гъвкавостта е висока. Универсалните модели LK-RO (GOST 7668-80, 7669-80, 16853-80) също имат повишена гъвкавост. Приличната дебелина на телта позволява тези модели да се използват успешно в агресивни среди и в условия на абразивно износване. Плоските въжета, произведени в съответствие с GOST 3091-80 и 3092-80, се закупуват изключително за използване в мини. Правила за работа. Спазването на правилата за работа със стоманени въжета гарантира, че продуктът ще издържи целия обявен срок на годност и минимизира риска от авария.