Спирачна течност

Спирачна течност
Кога да смените спирачната течност. Ако нивото на спирачната течност е нормално, може би не е необходимо да го сменяте? Спирачната течност абсорбира водата добре поради химическия си състав. Следователно, дори ако нивото в резервоара е нормално, това не означава, че всичко е наред. Според разпоредбите на всеки 60 хиляди километра е необходимо да смените всички технически течности и спирачната течност не е изключение. Спирачната течност е също толкова важна, колкото и моторното масло. Без него спирачките просто няма да работят, което означава, че няма да е възможно да управлявате колата. Тогава защо шофьорите знаят толкова малко за това?Започнахме да разбираме и осъзнахме, че изглежда не всеки знае за химичните свойства на спирачната течност, които ограничават нейния експлоатационен живот. Спирачна течност. С течение на времето характеристиките на течността се влошават. Следователно, за да бъдат пътуванията безопасни за водача, пътниците и други, е необходимо да я смените според разпоредбите на всеки 2-3 години или след 40-60 хиляди километра.
Как работи спирачната система
Спирачната система на автомобилите е хидравлична, тоест тя се задейства от течността вътре – спирачката. Когато водачът натисне педала на спирачката, буталото на главния спирачен цилиндър се активира. Той притиска спирачната течност, която предава силата по-нататък към апаратите, които притискат накладките към дисковете и колата забавя. Когато водачът освободи педала на спирачката, налягането на течността в системата изчезва и колелата могат да продължат да се въртят свободно. Работоспособността на системата се осигурява от основното свойство на всички течности – несвиваемостта. Водата също е несвиваема, но не може да се използва в спирачна система по други причини. При температури под нулата замръзва и се превръща в лед, а при 100 ° C кипи. Но работният диапазон на спирачната система е много по-широк. Например при активно спиране, температурата във веригата може да достигне 200°C, а в състезателните автомобили – 500°C. Минималната температурна граница се определя от външната среда. Като се има предвид голямото натоварване във веригата, специални течности, различни от вода, винаги са били използвани за хидравличните спирачни системи в автомобилите. Спирачна течност.
Какъв е животът на спирачната течност
Най-разпространените спирачни течности днес – DOT4, 4.5, 4+, 4 Super, 4 Class 6 и DOT5.1 – са на гликолова основа. С изключение на DOT5, която е на силиконова основа. Те съдържат полиетиленгликоли и полиестери на борна киселина. Гликоловите спирачни течности имат всички необходими характеристики и са подходящи за съвременни тежкотоварни спирачни системи. Имат висока точка на кипене и не се сгъстяват на студено. Но има един сериозен недостатък – те са много хигроскопични, тоест абсорбират добре водата, която се събира във веригата под формата на кондензат, както и от околната среда. Гликоловата спирачна течност може да абсорбира до 3% влага годишно. Колкото повече вода навлиза във веригата на спирачната система, толкова по-зле работи. Като минимум водачът трябва да натисне по-силно педала на спирачката, за да спре. Освен това, поради водата, вътрешните метални части на спирачната система започват да ръждясват. Всичко това може да доведе до тъжни последици. Следователно препоръките за смяна на спирачната течност не са празни думи.
Как да смените спирачната течност
Както автомобилните производители, така и производителите на спирачна течност съветват тя да се сменя на всеки две до три години или на всеки 40 000 до 60 000 километра. Освен това спирачната течност трябва да се сменя след всяка манипулация на спирачната система. Която изисква последващо обезвъздушаване – след смяна на цилиндри, маркучи или тръбички например. Спирачната верига тече, но спирачната течност не се изпарява. Ако няма течове в системата, нивото му може дори леко да се повиши поради факта, че абсорбира влагата. Но ако нивото на течността в резервоара е под нормалното, трябва незабавно да я добавите и да закарате колата в сервиз за отстраняване на неизправности. Препоръчваме и смяна на спирачната течност в автосервиз. По-добре е да се доверите на специалистите. Модерните спирачни системи са оборудвани с интелигентни сензори и ABS. В най-добрия случай след самостоятелна смяна спирачките няма да работят ефективно. В най-лошия случай можете да повредите нещо, а управлението на кола с дефектни спирачки е строго забранено от правилата за движение. Второ, гликоловите спирачни течности са запалими и също така отровни за хората.