Спирачен апарат

Спирачен апарат
Трябва ли да купувам грес за апарати. Ако сменяте накладките сами, никога не трябва да забравяте за смазването. Това се отразява на работата на цялата спирачна система и следователно на безопасността при шофиране. Смазването на спирачните апарати е задължителна процедура при всяка смяна на спирачни накладки. Както и при обслужване на спирачната система на автомобила като цяло. За да разберете каква роля играе смазването в правилната работа на шублерите, нека да разгледаме как са подредени. Как работи спирачен апарат. Спирачният апарат преобразува енергията, с която водачът натиска педала на спирачката, в спирачната сила на автомобила. Състои се от два основни елемента – хидравличен цилиндър с бутало (или няколко бутала, в зависимост от конкретния модел/дизайн) и апарат, който държи спирачните накладки. Когато водачът натисне педала на спирачката, спирачната течност е под налягане и се разпределя към всеки спирачен апарат. Това налягане избутва спирачното бутало от цилиндъра, което от своя страна задвижва спирачните накладки.
Спирачен апарат
Накладките компресират спирачния диск и създават спирачна сила, а скобата, първо, ги държи срещу диска и, второ, не им позволява да се въртят. Спирачният цилиндър е закрепен към конзолата на водачите на апарата и може да се движи свободно по тях. По време на спиране всички компоненти на спирачната система се нагряват до екстремни температури. За да спре автомобил, движещ се със скорост от 100 км / ч и повече, металът, от който са направени частите, се нагрява до хиляда градуса по Целзий. И ако вода, пясък или друг абразив попадне в тази гореща верига, несмазаните части се вкисват и рано или късно подвижната скоба на шублера задръства. Тя вече не може да се движи нормално по водачите и да притиска накладките към диска. Шублерът е неподвижна част от спирачната система, а спирачният цилиндър, който е закрепен към шублера,се движи по водачите в напречна посока по отношение на оста на движение на автомобила. Спирачен апарат.
Кога и как да смазвате шублера
За да предотвратите залепване на спирачния апарат, се препоръчва да проверявате и смазвате спирачните апарати и водачите при всяка смяна на накладките. В същото време е важно да се използват специални смазочни материали. Които издържат на високи температури, отблъскват влагата и не засягат агресивно частите на шублера – метални и гумени уплътнения. Много производители на накладки дори незабавно поставят необходимата смазка в комплекта на накладките. Това, което определено не препоръчваме да правите, е смазването на компонентите на спирачната система с литоли. Работната температура на литола не надвишава 120 ° C, а температурата по време на спиране, както казахме по-горе, достига 1000 ° C. При такива условия литолите стават течни и просто изтичат. По принцип използването на грес за шублер е проблем за безопасността. Изключително важно е да следите за доброто състояние на спирачната система, да я обслужвате навреме и да не пренебрегвате профилактиката.