пътностроителна техника

Пътностроителна техника

Оборудването за пътно строителство се нарича машини, които осигуряват пълен цикъл на създаване на асфалтова настилка. От планиране на почвата до маркиране на готовата настилка. Характеристики на пътностроителната техника. Пътните машини могат да бъдат класифицирани според функциите, които изпълняват. Пътностроителна техника. Работа със земята и подготвителни процедури на повърхността на земята. Създаване на смес и полагане на асфалт. Уплътняване на пътя. Уплътняване на асфалтовия слой при зададено ограничено пространство. Премахване на износено платно и хигиенизиране на пътното платно или тротоар. Дистрибуция на свързващи мастики и битум чрез асфалторазпределители. Изкърпване на пътища, маркиращи машини. Видове пътностроителни машини. Производството на асфалтова настилка става с помощта на различни видове машини.

Видове пътностроителни машини

Мотогрейдер се използва на етапа на разработване на основата и при създаване на странични склонове и премахване на канавки. Също помага на склоновете да намерят правилната степен на наклон. Използвайки тази машина, можете да създадете или надлъжен, или напречен наклон. Тези машини се характеризират с висока мощност и голяма маса. Пътностроителна техника. Разпределител на асфалт. Този тип пътностроителна техника се използва в процеса на нанасяне на горещ битум върху територията на бъдещия път. Такава машина поддържа постоянен обем излята течност на квадратен метър покритие при нанасяне. Благодарение на характеристиките на асфалторазпределителите, тази функция е независима от скоростта на машината. Асфалтополагач. Тази машина ви позволява гладко да разстилате асфалтовата смес. Асфалтополагачите са колесни и верижни. Ширината на настилката на асфалтовата смес варира от 2 до 8 метра. Тример за бордюри. Целта на използването на оборудването е да се запълни крайпътното платно, да се разшири бъдещо или съществуващо пътно платно. В някои случаи оборудването може да замени паветата и да изпълни задачата за полагане на асфалт с доста висока ефективност.

Малка пътна техника

Малката пътностроителна техника може да бъде разделена на шест основни типа машини.
Пълнител за шевове. Оборудване за саниране на фуги, пукнатини и дребни ремонти на асфалтобетонови настилки. Често с възможност за свързване на пневматични инструменти. Типичен фугопълнител е едноосно тракторно ремарке с монтиран върху него термоизолиран резервоар, който се пълни с разтопен битум. Температурата му се поддържа постоянно в рамките на 180-190 градуса. Битумът се подава към пукнатината от специална помпа чрез битумни маркучи под високо налягане. Преди запълване на пукнатина е необходимо да се продуха с въздух под налягане, за което има гръбна духалка. Промиването на битумния маркуч и системата Pourer като цяло се извършва чрез избиране на режим „обратен“.
Машина за изкърпване – важна и за изкърпване на покрития с битумни емулсии и трошен камък от различни фракции. „Първичното“ снабдяване с трошен камък идва от самосвал. Натрошен камък се подава в ямата на пътя. Използвайки тръбопровод, а битумната емулсия идва от резервоар под налягане на сгъстен въздух от компресор.

Технологично оборудване

Пултът за управление и пръскащото устройство са разположени на удобен пневматичен маншон. Технологичното оборудване на машината бункер за чакъл, отопляем резервоар за битумна емулсия. Резервоар за вода, електроцентрала с вентилатор, издухана износоустойчива втулка. Сгъваема стрела по правило се монтира в задната част на пътното оборудване. Пътни самоходни фрези. Рано или късно идва момент, когато кърпенето на пътя е безполезно. Това означава, че е дошло времето за пътна фреза, която е предназначена да механизира отстраняването на твърди покрития по време на ремонт и реконструкция на пътища. Основното нещо в резачката е режещият инструмент. С помощта на хидравлична система тя се спуска на предварително определена дълбочина и произвежда отделяне на износената тъкан. По правило фрезите са оборудвани с напоителна система за потискане на праха. Пътни шарнирни фрези. Нуждата от тях идва, когато върху наскоро добро и ново платно се появят дупки и ями.

При строителството и поддръжката на пътища се използват и машини за уплътняване на шевове, машини за нарязване на пукнатини, машини за рязане на ръбове, машини за маркиране и много други механизми.