Пътен валяк

Пътен валяк
Видове пътни валяци и тяхното предназначение в съвременното строителство. Пътностроителният валяк е специално оборудване, предназначено за уплътняване на насипна почва и асфалтобетон при полагане на пътни настилки. Също така при извършване на други видове работа. Основните области на използване на пътните валяци са. Авто и железопътно строителство. Индустриално инженерство, градска сграда, изграждане на летище и други. Еластичността и търкалянето на пътната настилка, нейната здравина, издръжливост и експлоатационни характеристики ще зависят от това колко добре е извършена работата. Пътен валяк. При избора на почвен валяк и оборудване за пътно строителство е важно да се вземат предвид техните конструктивни характеристики. Висока производителност и качество на пътно-строителните работи може да осигури оборудването на утвърдени производители.
Класификация на пътните валяци
Според метода на движение техниката се разделя на следните видове – прикачен, полуремарке, самоходен. Прикачените машини нямат собствено задвижване, преносът се осъществява чрез работния орган. По време на работа на агрегата на полуремаркето неговата маса се прехвърля върху уплътнената основа поради въртенето на барабана. Пътен валяк. Самоходният пътен валяк има собствен двигател и скоростна кутия. Именно тези машини съставляват основния парк пътна техника в България. Те могат да имат различен брой ролки, оси, оборудвани с работни устройства. В същото време основното им предимство пред прикачените и полуприкачените модели е високата производителност. Според вида на въздействие върху материала пътните валяци се разделят на – статистически и вибриращ. Уплътняването на повърхността чрез статични машини се извършва под действието на гравитацията, което позволява да се постигне гладкост на платното. Вибрационен почвен валяк уплътнява основата поради собственото си тегло и вибрационните вибрации, които възникват по време на движението на ролките.
Малък валяк
Тази техника е незаменима за уплътняване на автомобилни и летища покрития, както техните долни слоеве, така и горните. При необходимост единиците могат да бъдат оборудвани с булдозерно острие, може да се използва и валяк с превръзка. В сравнение със статичните опции, вибрационната технология се характеризира с по-висока производителност и ефективност при работа с почви. Малкият валяк се използва за изкърпване и асфалтиране на малки площи. Устройствата са с тегло до 4 тона и се използват за асфалтиране на паркинги, велосипедни и пешеходни алеи, спортни и детски площадки. На по тежкият валяк ролките имат маса над 4 тона и се използват най-често при текущи и основни ремонти на пътища. Те показват най-голяма ефективност при наличието на специални изисквания към уплътнената повърхност в комбинация със значително количество извършена работа.
Видове работещи устройства
Според този критерий пътните валяци се разделят на – гладък,
камера, решетка, ламеларен, оребрена и пневматичен. Има техника, оборудвана с няколко вида взаимозаменяеми работни устройства наведнъж – комбиниран валяк. Може да работи върху различни видове повърхности и да се адаптира към определени характеристики на уплътнената почва. Според броя на осите пътните валяци се разделят на – едноосно,
двуосно и триосен. Едноосните и двуосните модели са най-добрият избор за работа с основата на настилката, а триосната технология се използва за окончателно уплътняване. Благодарение на рационалното разпределение на масата и високото налягане, той изравнява дори малки грапавини. Класификация по брой ролки. Единична ролка. Лек и много маневрен, използва се за уплътняване на асфалт и гранулирани материали. Чудесен за изкърпване, поддръжка на мостове, поддръжка на пътеки, озеленяване. Двойна ролка. Тази техника се използва широко в строителната индустрия. Осигурява отлично уплътняване на асфалтови и чакълени повърхности, както големи, така и малки площи.
Модификация на двубарабанни ролки
Отделна модификация на двубарабанни ролки е тандемно оборудване. Те разполагат с двойна или съчленена рама, двойно управление и двойно задвижване на барабана. Ролката е триролкова. Техниката се използва за уплътняване на различни материали чакъл, трошен камък, пясък, асфалтобетон, въглищни остатъци и други. Този тротоарен валяк е идеален за работа в града, на надлези и мостове. Оборудването осигурява значителна ширина на уплътнената лента, позволява ви да работите на високи бордюри. Пневматични ролки. Специалният дизайн на гумите позволява на пневматичния колелен валяк да осигури оптимален натиск върху третираната повърхност. С тази универсална техника се уплътняват асфалтова настилка и междинни слоеве, естествена почва с високо съдържание на свързващи вещества и вар.