въжени сапани

Въжени сапани

Един от вариантите за надеждна и лесна за работа подемна техника са товарните въжени сапани. Въжените товарни сапани са специални устройства за улавяне и преместване на товари с различно тегло в затворени пространства. Крайният продукт може да включва едно или повече въжета. Повдигателното оборудване тип асансьор обикновено е изработено от стомана или синтетични влакна. В краищата на сапаните има халки или кукички за лесно захващане. Поради своята универсалност сапаните намират широко приложение във всички отрасли на производствените процеси, в строителството и корабоплаването. Определени изисквания се налагат върху материалите, взети като основа. Степента на стомана за производството на повдигащи устройства трябва да бъде най-малко 60. Конструктивно линиите се състоят от конопено ядро ​​в централната част. Конопът е грубо ликово влакно, способно да абсорбира необходимото количество смазка, поради което се постига необходимата гъвкавост на крайния продукт. Като алтернатива за направата на сърцевината се използва стомана или азбест. Тъкането на самото въже е усукана тел.

Предназначение и условия зя работа

Материалът на самото въже се избира в зависимост от предназначението и условията на работа. За преместване на тежки товари традиционно се използват сапани със стоманени въжета, тъй като те са в състояние да издържат на сериозни натоварвания. Стоманата е устойчива на корозия, не се страхува от механични удари и позволява използването на подемно оборудване в агресивни среди. Въжените сапани са предназначени за организиране на товаро-разтоварни операции, чиято цел е повдигане и преместване на тежки товари на определено разстояние. Най-често слинговете се използват за решаване на следните задачи. Когато е необходимо да се осигури твърда фиксация на товара. Здравите стоманени въжета минимизират риска от завъртане или силно люлеене на товари по време на движение, което гарантира висока безопасност при работа. Необходимо е повдигане и преместване на товари, класифицирани като запалими. Товаро-разтоварните операции се извършват в зоната на тежки динамични натоварвания. Въжени сапани.

Възможни приложения

Използването на въжени товарни сапани е оправдано навсякъде, където има нужда от работа с тежки товари. Поради експлоатационните си характеристики, осигурени от нюансите на производството, повдигащите устройства са най-търсени в следните области. Металургична индустрия, петролни рафинерии, строителен сектор, дърводобивна промишленост, транспортни възли и складови комплекси. Както и на всички обекти, свързани с организацията на процеса на превоз на товари. Възможностите за приложение също се влияят от вида на използваните материали за производството на сапани. Сапаните, състоящи се от въжета с органична сърцевина, могат да се използват само за повдигане и преместване на товари, чиято температура не надвишава 100 градуса. При работа с товари с максимална температура 150 градуса се допуска използването на сапани от въжета със стоманена сърцевина. Ако температурата на товара е в диапазона от 250 до 400 градуса, товароносимостта на сапаните трябва да се намали с 25%.

Видове сапани

Товарните въжени сапани могат да бъдат класифицирани според редица критерии. В зависимост от конструктивните характеристики и предназначението се разграничават три групи сапани. Разклонени. Устройствата за захващане от този тип изглеждат като няколко свързани помежду си въжета с куки в единия край.
Loopback. Алтернативно име – чалки. Тази група е представена от сегменти от въжета с примки в краищата. Този тип не е прикрепен директно към товара. Сапани с примки се използват за улавяне на товари, които имат системи за закрепване под формата на пръстени, скоби или връзки. Пръстени прашки. Тази група може да се нарече универсална. Това включва продукти, състоящи се от един клон на въже, затворен в кръг. Използването на пръстеновидни сапани е оправдано, ако най-рационалният вариант е обвързването на товарите с примка. Изборът на подемно оборудване за безопасно извършване на товаро-разтоварни операции трябва да се извършва в съответствие с два основни параметъра. Товароносимост и дължина.

Изборът на подемно оборудване

Когато избирате конкретен продукт, трябва да се ръководите от следните правила. Товароносимостта трябва да съответства на теглото на товара. В редки случаи се допуска наднормено тегло с 25%. Дължината на оборудването трябва да бъде оптимална за това, така че товарът да не се люлее или усуква прекалено. Ако се използват многоклонови сапани, тяхната дължина трябва да гарантира изпълнението на условието, ъгълът между клоните при фиксиране на товара не трябва да надвишава диапазона от 60–90 градуса. Оборудването трябва здраво да фиксира товара, за да се елиминира рискът от спонтанното му освобождаване. Също така, когато избирате сапани, си струва да извършите цялостно отхвърляне в случай на дефекти. Не се допуска използването на сапани със следните дефекти за товаро-разтоварни операции. Има разкъсвания или пукнатини по телта на въжето. Процентът на износване на свързващия край в точката на контакт с куката надвишава 10% от номиналния диаметър. Визуалната проверка на подемното оборудване трябва да включва проверка както на свързващите елементи, така и на самата кабелна част.